-

jolanta-gancarz

Artykuły użytkownika

Jak ona pójdzie?! Ja pójdę za nią!

Jak ona pójdzie?! Ja pójdę za nią!

 

Nie wiem jak to się dzieje, ale odkąd Coryllus wrzucił na tutejsze blogowisko mój tekst o żuawach papieskich, mam czasem wrażenie, że choć nie chcem, to muszem z jakiegoś powodu niektóre teksty napisać. Tak było z tym o Romualdzie Hubem i fałszywych przywilejach żydowskich, z Matką Bożą z Guadalupe jako Patronką Polski i tak jest dzisiaj. Za każdym razem inspiracją stawał się jakiś inny tekst, który nie dawał mi spokoju, póki nie dorzuciłam doń swojego uzupełnienia.

Nie przez pychę, ale raczej przez jakiś wewnętrzny impuls, który mówił, że temat wymaga rozwinięcia i rozpropagowania... Czy to są znaki? Bóg raczy wiedzieć.

W każdym razie coś, mimo natłoku zajęć, każe mi cz ...

jolanta-gancarz
28 czerwca 2017 15:50

37     2089    19

Matka Boża z Guadalupe, patronka Polski

Matka Boża z Guadalupe, patronka Polski

 

 

Jeśli komuś przyszło na myśl, że to jakaś pomyłka, albo pobożne życzenia, to jest w grubym błędzie. Ale i ja, do dzisiaj, nic o tym fakcie nie wiedziałam. Aż dostałam maila, a w nim, oprócz jednego zdania zachęty do zajrzenia, pewien link do tekstu o dziwnym tytule: Niesamowite przymierze „dwóch” Matek... Tytuł był nawet dłuższy, ale mnie zaciekawiły te „dwie” Matki. Przeczytałam i postanowiłam coś więcej na ten temat poszukać, a nawet podzielić się z Wami tą wiedzą. Dlaczego? Bo sprawa jest z gatunku „znaków”!

Otóż w zeszłym roku Klinika Języka, w serii „Małe książki o wielkich sprawach” wydała rzeczywiście niewielką książeczkę katalońskiego his ...

jolanta-gancarz
23 czerwca 2017 16:06

30     1332    17

Bytom raz jeszcze

Ponieważ swoje relacje z targów Rozetta złożyli już kolejno: Magazynier, Gabriel Maciejewski i Krzysztof Osiejuk, mnie pozostaje już tylko niewielkie uzupełnienie.

Jak napisał już wczoraj Magazynier, Bytomianie rzeczywiście nie dopisali, ale za to ilość przyjezdnych miłośników zbrojnej pielgrzymki z użyciem najniebezpieczniejszego oręża, czyli słowa, wspaniale zrekompensowała absencję lokalsów.

Nie licząc pomysłodawcy i głównego organizatora Valsera, który przybył ze Szwajcarii, byli też goście z Luksemburga, Niemiec, Czech, a także z różnych stron Polski, m. in. z Gdańska, Wrocławia, Opola, Warszawy, Krakowa i z pewnością wielu innych miejscowości.

Kameralność imprezy pozwalała na długie rozmowy w "kuluarach", wzajemne pozna ...

jolanta-gancarz
12 czerwca 2017 15:59

64     1617    10

Jak Romuald Hube żydowskie fałszerstwa wykrył...

Poniższy tekst jest fragmentem mojego artykułu z 4. nru Szkoły Nawigatorów, z września 2014 roku, rozbudowanym o biografię Romualda Hubego. Zainspirował mnie do tego Rotmeister, wrzucając kolejny dokument źródłowy z historii Polski, tym razem opracowany właśnie przez Hubego w 1848 r. Coś się panu Romualdowi od nas należy za tę pracowitość i pieczołowitość...

 

Jak Romuald Hube żydowskie fałszerstwa wykrył...

 

 

Tak się jakoś dziwnie składa w naszym nieszczęśliwym kraju, gdzie ciągle albo urok, albo przemarsz wojsk, gdzie regularnie płoną biblioteki i archiwa, że na nadmiar źródeł nie możemy raczej narzekać, a historycy załamują ręce nad białymi plamami w naszych dziejach, których nie ma jak wypełnić.

Tymczasem jest pewien do ...

jolanta-gancarz
1 czerwca 2017 13:52

29     1800    15

Ostatni krzyżowcy

                                       Służmy Chrystusowi i Jego Namiestnikowi; jeżeli będzie

                                                   potrzeba, umrzyjmy za niego bez trwogi, a okażemy się

                         ...

jolanta-gancarz
15 maja 2017 09:05

25     1559    8

 Poprzednia  Strona 2 na 2.